LASER_AS-2D

A LASER_AS-2D programmal lehetővé válik a lézeres letapogatási adatok automatikus elvékonyítása a Bajor Tartományi Környezetvédelmi Hivatal (LfU) előírásainak megfelelően. A topográfiai adottságok (magassági pontosság) mellett a háló minősége is kiemelt szerepet játszik. Ennek eredményeképpen négyzetkilométerenként 10.000 és 20.000 pont*) közötti sűrűségű 2-dimenziós számítási háló jön létre automatikusan (1. és 2. ábra).

Az összes olyan struktúra, mint az ép ületek körvonalai és a földfelszínen felmért törésperemek eközben integrálható a hálóba.

 

1. ábra: generált törésperemek lézerrel letapogatott adatokból

Nagy elvékonyítási hányadok csak a törésperemek használata mellett érhetők el. Ez volt az egyik fontos oka annak, hogy a „törésperem” fogalmát a múltban végül is bevezették. A törésperemhez hasonló struktúrák a LASER_AS-2D-nél az elvékonyítási folyamat során természetes módon generálódnak. Ezeket a fotogrammetriában kb. 20 … 40 cm-es kiemelkedő magassági különbségnél (Δz) (Δz értéke előre meg van adva) állítják elő.


Megjegyzés: különböző szerzők ugyancsak megkísérlik a törésperemek generálását. Ezek azonban főleg az árnyékolt képeken (képkontraszt) vagy a szögek változtatásán (görbületi sugár) alapulnak. Az ilyen módszerek viszont nagyon nagy számú kisebb törésperemet eredményeznek, amelyek így a háló előállítására nem különösebben alkalmasak. A LASER_AS-2D-ben ezzel szemben egy olyan innovatív eljárás alkalmazására kerül sor, amely úgyszólván, mint a fotogrammetrikus kiértékelésnél, a törésperemekhez hasonló struktúrákat a terep meglevő ugrásai alapján határozza meg.

 

2. ábra: Lézerrel letapogatott adatok 2-dimenziós számítási hálója a LASER_AS-2D programmal előállítva.

 

A LASER_AS-2D lényeges jellemzői:

  • Teljesen automatikus elvékonyítás és háló-előállítás
  • Nagy elvékonyítási hányadok: 98 % … 99 % árterületekre *
  • Közepes magassági eltérés: kb. ± Δz /5 … ± Δz /10 (a területtől függően) 
  • A magassági eltéréssel rendelkező pontok száma nagyobb, mint Δz: kb. 1 % (elsősorban a rézsűs területeken, ami a modellezés szempontjából általában alárendelt szerepet játszik)
  • Az olyan kiemelkedő struktúrák, mint a töltéskoronák, utak és útvezetések különösen pontosan határozhatók meg
  • A kiegészítő struktúrák (épületek körvonalai, földfelszínen felvett törésperemek) integrálhatók
  • A jelenlegi programverzióban csak szabályos raszteradatok vékonyíthatók el
  • Tetszőleges nagyságú területek dolgozhatók fel
  • Automatikus összeköttetés a folyómeder-hálóval (vagy más hálórészekkel) lehetséges
  • Olyan minőségi számítási háló készül, amely a szükséges modellezési feltételeket teljesíti
*  A megadott értékek csak tájékoztató értékek az árterületekre. Sűrű erdővel borított területeken és/vagy meredekebb terepen (hegyoldalakban) az elvékonyítási hányadok kisebbek is lehetnek. Ezzel egyidejűleg ennél valamivel nagyobb magassági eltérések is előfordulhatnak. Az ilyen területek azonban rendszerint nem tartoznak az árterülethez.